.
На изображението личат европеидните лицеви белези на Канас увиги Омортаг и епископ Мануил, който проповядва на българи. Миниатюра от хрониката на Йоан Скилица, Мадридска национална библиотека.
Най-древната история на българите е необикновено сложна. Поради липсата на достатъчно исторически източници в началото на нейното изучаване. Но днес вече има натрупана достатъчно информация, която ни позволява да заключим, че етническия произход на древните българи е бил източно-ирански или арийски.
.
Антропологическият анализ на прабългарските погребения показва, че предците ни са били европеиди, брахикрани, с незначителен монголоиден примес. При прабългарските погребения до 80% се среща изкуствена деформация на черепа. Масовото прилагане на изкуствена деформация на черепа изключва хунската или тюркска принадлежност на прабългарите.
Основният расов тип на прабългарите е близък до този на Средноазиатското междуречие, известен още като памиро-фергански расов тип. При монголоидите (хуните и ранните тюрки) е характерна мезокранията, превесът на напречния над надлъжния черепен диаметър, т.е. плоско лице и сплесната в предно-задна посока глава. При мъжете от монголоиден расов вид – хуни, монголи, ранните тюрки - печенеги и даже късните кумани, окосмеността по лицето е била слаба. Те са имали само малки, редки мустаци и рядка брадичка от "проскубан, китайски" тип. Обратно, европеидите иранци се отличават с буйна коса, гъста брада и големи мустаци и тънки, грацилен тип черти на лицето.
При ранните тюрки и славяни, труповете на починалите са били 100 % изгаряни. За разлика от тях, погребалният обряд на прабългарите е предимно (примерно 50 %) чрез трупополагане в яма със странична ниша. Нишата се покрива с каменни плочи, пръст или дърво. Оставя се съд с жертвена храна, най-често от овца, телета, птици, свине, но се срещат сравнително рядко и погребения с кучета и коне. Погребенията с ниша, както забеляза още Д. Ил. Димитров, са типични за Средна Азия в периода на кушанското разселване. Районът се намира близо до град Балх.
Датирани са в периода II-ри в. пр. н. е. - III в. Изкуствената деформация на черепа е много разпространена сред племената със сигурен прабългарски произход - оногури и оногундури, обитаващи по-южните степи на река Кубан и Кавказ...
.
.
Княз Борис Първи - фреска от град Верона, Италия. Както се вижда, княз Борис, който е внук на Омуртаг и правнук на Крум, е бил типичен европеид. От лицето му отсъстват типичните за хуните и ранните тюрки монголоидни черти.
.
Страницата на Расовият тип на прабългарите
подготви Николай Увалиев в стремеж да станат известни последните научни изследвания по тази значима за произхода ни теза.
.
Стена за коментари (1 коментар)
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите
С уважение