На 14 километра източно от Варна, в близост до курортния комплекс Златни пясъци, се намиира прочутият скален манастир "Св. Троица", наричан от населението "Аладжа", което на турски означава "пъстър".
Предполага се, че манастирът е възникнал още в раннохристиянската епоха, но в сегашния си вид бил изграден едва през Х век, когато през българските земи се разпространило отшелничеството. През годините на Втората българска държава под влияние на исихасткото движение скалните манастири в България достигнали своето най - голямо развитие. Тогава и Аладжа манастир отбелязъл своя разцвет.
Първото известие за манастира се съдържа в едно от писмата на руския археолог Виктор Тепликов, който през 1828 - 1829 г. посетил българските земи и проучил някои древни археологически паметници в Северна България. Аладжа манастир се споменава и в проучванията на Константин Иречек. Първото цялостно проучване направил К. Шкорпил, който през 1889 г. изследвал пещерата и й направил конструктивен план.
Издълбаването на манастирските помещения на два етажа продължило през различни периоди. Най-напред на първия етаж били създадени пет монашески килии, свързани помежду си с тесен коридор по ръба на скалата. Северният край на коридора завършвал с тясно стълбище, което отвеждало в неправилно четириъгълно помещение, служещо за манастирски храм.
Ангел - Стенопис от ХІV век от Аладжа манастир край Варна
По стените на тази малка черквичка днес още личат следи от старата и живопис. В един по - късен период на горния етаж на скалния комплекс бил издълбан малкия манастирски параклис, изписан някога също със стенописни изображения. За съжаление, днес те са почти изцяло повредени.
Писмени сведения за живота и културната дейност на Аладжа манастир през годините на Втората българска държава не са запазени. Предполага се, че той продължил да съществува и през епохата на османското владичество.
Манастирът е обитаван до 1940 г., след което е музей и получава статут на Национален паметник на културата.
Варненска епархия
на Българската православна църква
www.pravoslavieto.org
И още:
Към Светлинното шоу „Легенди от Аладжа манастир“ : http://portal-bg1.ning.com/profiles/blogs/4155162:BlogPost:94738
Към Аладжа манастир от друга гледна точка - 1 : http://www.portal-bg1.ning.com/profiles/blogs/1
Към Към Аладжа манастир от друга гледна точка - 2 : http://www.portal-bg1.ning.com/profiles/blogs/2
Къв DG Енциклопедия на българите : http://www.portal-bg1.ning.com/page/dg
Aладжа манастир е най-известният скален манастир по Българското Черноморие, една от многобройните скални монашески обители, съществували през ХIII - ХIV век. Тези уникални култови паметници се срещат масово върху една обширна територия, включваща Балканите и Близкия…
Публикувано на Август 20, 2011 в 12:30pm
Аладжа-манастир се намира на около 15 километра северно от Варна, на 2 километра от морския бряг и от курорта "Златни пясъци". Подобни скални манастири и селища има по северния и източния бряг на Черно море - Крим и …
ПродължиПубликувано на Август 20, 2011 в 9:30am
Стена за коментари (2 коментара)
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите
ВАЛЕРИ КИНОВ - УРЕДНИК НА АЛАДЖА МАНАСТИР ЗА АЛАДЖА МАНАСТИР -УТОЧНИ СЛЕДНОТО:
Според първите изследователи на старината - братя Херман и Карел Шкорпил - ортодоксалното име на Аладжа манастир е "Свети Спас", идващо от Христос Спасител, свързано със съхранената стенописна композиция на тавана в паракса, което те разчитат именно като "Възнесение Господне" или Спасовден.
Братя Шкорпил са записали едно сведение, че през ХVІІІ-ХІХ век селяните от близките села са ходели на Спасовден да празнуват в манастира.