15-годишният немски цигулар с български произход Елин Колев е сред най-надарените музиканти от своето поколение. Дебютира като солист с оркестър на 8 години пред 5000 зрители. |
.
15-годишният виртуоз на цигулката Елин Колев спечели завинаги сърцата на публиката на фестивала "Мартенски музикални дни".
.
Младият музикант, наричан детето-чудо, направи блестяща интерпретация на "Циганка" от Равел и "Мечтание" из операта "Таис" на Масне заедно с Русенска филхармония и диригента Патрик Галоа. Елин, чиято майка е от Русе, получи много цветя, овации и викове "Браво". Той се отблагодари на публиката с прекрасен бис.
Целият концерт мина под знака на медитацията и духовното преживяване, чието начало постави изпълнението на "Сутрешни молитви" от Гия Канчели. Това бе премиера на творбата за България, а като солисти в нея свириха пианистката от Виена Мария Принц, дъщеря на диригента и композитора Константин Илиев, и Патрик Галоа, който се представи едновременно и като солист-флейтист, и като диригент. Произведението бе изключително вглъбяващо, допълнено със запис на детски глас и орган. Във втората част на концерта французинът дирижира интересна интерпретация на Симфония ре минор от Цезар Франк, за която той и оркестърът получиха много аплаузи.
.
Патрик Галоа и Елин Колев гостуват за първи път на фестивалния подиум. Патрик Галоа ще бъде както солист, така и диригент на концерта с Русенска филхармония. В програмата са включени две изключително популярни пиеси за цигулка и оркестър – "Циганка" от Равел и "Мечтание" из операта "Таис" на Масне, заедно със "Сутрешни молитви" от Гия Канчели и Симфония ре минор от Цезар Франк.
"Това ще бъде първото изпълнение на пиесата на Канчели в България, а самата творба изисква много разбиране, усещане и тишина от страна на публиката. В изпълнението има запис на орган и детски глас, което го прави да звучи все едно не е от този свят. Колкото до Симфонията на Цезар Франк, ще я преживея за втори път по начина, по който Патрик Галоа я работи и прави прочит на музиката – с огромна интензивност и енергия", сподели Мария Принц, която е главният виновник за гостуването на Елин Колев и Патрик Галоа в Русе.
15-годишният цигулар, който е бил в Русе за последен път преди 7 години при баба си, за първи път ще бъде на една сцена с Патрик Галоа и Мария Принц. Той сподели изумлението си от първата среща с френския диригент, който му е дал пълна свобода да свири произведенията според своите преживявания, а не според диригентските указания. Патрик Галоа на свой ред обясни, че ролята на диригента е трудна, защото той трябва да създаде една обща сплав между солист и оркестър. "Когато един солист познава добре своята партитура, диригентът трябва да проникне в неговата идея за музиката и да стигнат заедно до резултата. Диригентът е вън от звука, творческото начало е в ръцете на солиста", коментира френският флейтист.
Тримата музиканти разказаха за своите усещания, свързани с инструментите, на които свирят. За Елин Колев цигулката е била естествен избор, тъй като и двамата му родители са цигулари в оркестър. Той е започнал да свири на 5 години, по-скоро като хоби, като е опитал различни инструменти - от пианото до ударните.
"Хареса ми как звучи цигулката, тя има много хубав звук и може да изрази широк диапазон от емоции. Макар инструментите да са създадени да имитират човешкия глас, един инструмент може да направи много повече", казва 15-годишният изпълнител.
.
Автор: БГНЕС
24 март 2013 г.
.
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите