В Кишинев има много български места,свързани с общи дати или събития от историята на България и Молдова.Традиционно най-големи мероприятия,посветени на паметта на Апостола на Свободата бяха проведени в Българския лицей "Васил Левски".
Тази година българските организации поеха инициатива поднасяне от името на 10-хилядна българската диаспора в молдовската столица на цветя пред паметника на Васил Левски в лицея,носещ името на най-великият син на България, да стане традиция.
…
Добавено от Нина Димова-Топалова, Молдова към Февруари 23, 2011 на 11:30am — Без коментари
Открытие памятника Алексанру II.
Приезд дипломата из Посольства Болгарии вселил нам надежды, что наша деятельность на уровне народной дипломатии принесет результаты в будущих отношениях между Болгарией и Россией. Ведь наша просветительская организация является членом Организации Объединенных Болгар (ООБ).
В день приезда 18 февраля Советника –Руководителя службы по торгово-экономическим вопросам господина Илияна Цонева имели с ним… ПродължиДобавено от Шаукат Медихадович Богданов към Февруари 22, 2011 на 2:52am — Без коментари
БЪЛГАРИНЪТ-ДУША НА ПТИЦА!
ЗДРАВЕЙ,БЪЛГАРИЙО!
Кой каза,че те няма тук, на хиляди километри от границите ти?
Тук си!
Днес зазвъня душата ти като душа на птица и зае мястото на гълъбите на площад Кодзя в центъра на Атина.Хората ,дръзнали да организират българските празници: Трифон зарезан,Честване годишнината от гибелта на Апостола Васил Левски,3-ти Март-Национален празник на България , са Албена Иванчева,Нели Димитрова,Росен Христов и още…
ПродължиДобавено от Emilia Trifonova към Февруари 21, 2011 на 8:37am — Без коментари
ОБ АВТОРЕ
Аминев Гесиод Абдулович психолог, педагог, профессор, доктор психологических наук, родился 19 февраля 1939 года в Ижевске. Окончил Казанский государственный мединститут. В 1965-74г.г. работал заведующим лабораторией психофизиологии Казанского государственного университета. С 1980 года возглавлял кафедру психологии Башкирского государственного университета. Основные направления научных исследований: психофизиология, нейропедагогика, нейрокриминология. Впервые…
ПродължиДобавено от доцент Люция Камаева към Февруари 17, 2011 на 8:13am — Без коментари
Тоя празник идва от лозата.
Те са още в сън дълбок.
Но през хладина в далечината
бавно стапя се тоз зимен срок.
Пък лозата с болка я подрязват.
И горещи капят пак сълзи.…
ПродължиДобавено от Нина Димова-Топалова, Молдова към Февруари 14, 2011 на 3:42pm — Без коментари
Един от най-почитаеми празници сред българите в Молдова и Украйна е Трифон Зарезан.Самата история на живота на Свети Трифон,на самият празник в различни страни и народи и до днес не е до край ясна.
Християнската църква причисля Трифон към свои светци.Той е роден във Фригия,в село Камисад близо до град Апамея в християнско семейство и от малки години с молитва изцелявал болни и немощни и дори изгонял дявола от душата на дъщерята на римския император Гордиан. Обаче по…
ПродължиДобавено от Нина Димова-Топалова, Молдова към Февруари 14, 2011 на 3:00pm — Без коментари
На 5 октомври 1962 година пристъпих прага на Варненското военно окръжие, сякаш пристъпвах към сцена на литературно четене - до повиквателната в джоба стисках бележник със стихове. Но още същия ден ни остригаха, мичманът ни прибра дрехите, вкара ни в банята на флотската база и оттам излязохме матроси новобранци. След това започна строевата подготовка на плаца, тактическите занятия с противогази и карабини по баирите на квартал…
ПродължиДобавено от Никола Радев - писател към Февруари 12, 2011 на 9:30am — Без коментари
АЯ
Моята Бела се казваше Айдън - Ая, и не беше чеченка, а туркменка. В ролята на Григорий Александрович Печорин аз се провалих окончателно...
На третия или четвъртия ден след като пристигнах в Москва, в асансьора с гръб към мене влезе момиче в национална носия - дълъг тъмночервен кафтан, копринен тъмен воал, който…
ПродължиДобавено от Никола Радев - писател към Февруари 12, 2011 на 9:30am — Без коментари
Учител съм в частно неделното училище в Осло, наречено „Благо слово.” Тук идват български деца на различна възраст. Обучавам ги разделно и общо както навремето в килийните училища. Много често използвам родните интернет сайтове, наричаме ги "топъл роден спомен", това допада и обединява възпитаниците ми.За големите ученици един от често посещаваните сайтове е Общобългарският портал. Затова моля Ви, публикувайте още повече български нрави и обичаи, образи на достойни българи и техните дела,…
ПродължиДобавено от Крум Благов - учител в Норвегия към Февруари 9, 2011 на 8:00am — Без коментари
През месец декември 2010г. в моя блог публикувах „Уляновск (Симбирск) – южната преграда на Волжска България”. Това са изследванията на големия уляновски патриот-краевед академик Николай Казаков. След това мои приятели ми донесоха един екземпляр от вестник „Симбирский куриер”. В него открих статията на журналистката Лидия Пехтерева „ Да стане по-възрастен с 800 години” в която тя съобщава, че по предложение на акад. Казаков в краеведческия музей се е…
ПродължиДобавено от Ангел Христов Христов към Февруари 6, 2011 на 8:15am — Без коментари
Около средата на януари, като член на обществото “Татары” бях поканен да участвам в обсъждането на статията „IV Всемирный форум татарской молодежи” ("Звезда Поволжья", №33 (09.09-15.09.20)
http://my.mail.ru/community/tatars/7469E0E7BF883995.html). С другите участници в това общество доста често сме спорили за произхода на етнонима „Татари”. Тези наши…
ПродължиДобавено от Ангел Христов Христов към Февруари 6, 2011 на 5:12am — 1 Коментар
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
1999
1995