От Варна през 1926 г. започва българската фестивална традиция

1926 година: Хорът на академията, който взема участие в Първите музикални тържества във Варна. Диригент е композиторът Добри Христов. Снимка: Библиотека "П.Р. Славейков" - Варна
.
КРАТКА ИСТОРИЯ
.
Варна е първият български град, където с участието на най-значимите фигури в националната музикална култура, се постига непосредствен синтез между нововъзникналото българско музикално изкуство и европейската традиция.
.
Втората световна война за дълго преустановява провеждането на Първите музикални тържества, чието начало бе поставено през 1926 година. Но споменът не е заличен.
През 1957 г. новият летен театър приютява програмата «Варненско лято», която десет години е названа Международен музикален фестивал «Варненско лято». По-късно е началото на Фестивала на българското кино «Златната роза» (1961) и Междунродния балетен конкурс – Варна (1964), Майски хоров фестивал (1967), Фестивала за куклена пиеса «Златният делфин» (1969)...
Започва широко мащабното културно строителство на театри, опери, музеи, висши, средни училища и школи по изкуствата. Нужни са подходящи форуми за да се представят техните постижения и фестивалите са логично и естествено следствие. Варна, като най-големия фестивален център, става жизненоважна територия за българската култура, където в условията на „студената война” властта е относително по-либерална към свободната обмяна на идеи. Така обективно се подпомагат процесите на адаптация на страната ни към културното и цивилизационно пространство на останалата част от Европа и света... И още .
Фестивален и конгресен център при поридно откриване на Международния музикален фестивал "Варненско лято"
.
Списък на 25-те варненски международни фестивала.
Страницата на сайта "Варна - град на фестивалите"
подготви Николай Увалиев като част от Виртуален музей "Култура Варна - минало, настояще и бъдеще". При подготовката на уеб страниците е ползвана информация от офиалните сайтове на фестивалите и от Интернет.
.
.
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите