
Изследователската миниподводница, на която командир е Илко Щирков. С нея той пое риска да се спусне на 165 метра под водата и доказа по-добрата възможност при дълбочинните спускания да се използва дихателна смес от кислород и хелий.
.
Ст.н.с., д-р по океанология Илко Щирков е изтъкнат изследовател от Варненския институт по океанология "Фритьов Нансен" към БАН. Той заедно с колегите си Вълчан Вълчанов, Любомир Клисуров, Илия Кръстев и Траян Траянов участва в проектирането и експериментите с първите български дълбоководни водолазни системи.Така България внася свои принос в технологията и практиката на подводните изследвания. Илко Щирков има голям принос при откриването и съхранението на артфакти на дъното на Черно море.
През 1991–1992 г. участва в изграждането на хипербарен комплекс за лечение във Военноморската болница във Варна за декомпресия на професионалните водолази и за други специфични лечения с кислород под налягане.
Той е насител на престижната награда на Българска морска камара "Свети Николай Чудотворец" за приноса си към морското дело.
.

Българският подводен дом Шелф 1, констроиран от споменатия по-горе колектив, включително с ранно починалия инж. Хари Амьорков. С този подводен дом бяха извършени редица ценни изследвания в Черно море...
.
И още...
Към Последни находки на подводната археология
Към 50 години подводна археология в България
Към Международния творчески проект DG Енциклопедия на българите
.
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите