.
Страницата на проф. д-р Богдан Филов подготви Николай Увалиев
в знак на уважеение към неговите заслуги в науката и културата на България.
.
Богдан Филов, Евдокия и сестра й Стефана на разходка по река Дунав по случай връщането на Южна Добруджа по Крайовската спогодба, 1940 г. Събитие за което той като министър-председател има голяма заслуга. Снимка: ДДА
Богдан Димитров Филов е виден български археолог, историк на изкуството и политик. Той е министър-председател на България в 57-то и 58-то правителство (1940 – 1943) и регент на малолетния цар Симеон II (1943 – 1944).Той е учен с важни приноси в археологията и историята на античното и средновековно българско изкуство.
Роден е на 28 март 1883 г. в Стара Загора. Негов баща е Димитър Филов съратник на Христо Ботев и деец борещ се за Съединението на България. Малкият Богдан губи баща си рано. Отгледан е от майка си Елисавета Сахатчиева, която е от родолюбив чорбаджийски род. Още от дете е умен, любознателен и буден.
През есента на 1901 г. заминава да учи на в Европа с държавна стипендия. Първата година учи в баварския град Вюрцбург класическа филология и стара история. Следващите две години учи в Лайпцигския университет класическа филология и сравнително езикознание. През 1904 г. се прехвърля в Фрайбуг и се съсредоточава върху римската история и археология. Във Фрайбург взема докторат на теза „Легионите в провинция Мизия“ веднага е отпечатана в немско научно списание.
Последва негова бляскава научна кариера. Атинският университет го провъзгласява за doctor honoris causa. Френското правителство го удостоява с ордена на офицер на Почетния легион. За свой редовен или дописен член го избират научни дружества и организации: Руски археологически институт в Цариград, Германски археологически институт в Берлин, Пруска академия в Берлин, Баварска академия на науките, Австрийски археологически институт, Унгарско археологическо дружество, Славянския институт в Прага, Научното дружество в Гьотинген, Нумизматичното дружество във Виена, Комитетът за византийски изследвания и публикации в Ню Йорк, Постоянният комитет за Етрурия във Флоренция. Получава докторска степен и от университетите в Берлин, Будапеща и Падуа... И още
.
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите