.
Френската градина на парка Евксиноград, снимка доц. Атанас Кънчев
.
Паркът Евксиноград се простира на 550 декара площ, а заедно с лозовите масиви и овощни градини достига 820 декара. Според арх. Ивана Стоянова - основен докладчик на Научната канференция "Градините на Фердинанд", при изграждането парка Евксиноград са ползвани идеите на бележития майстор на парковото изкуство Андре Льо Нотр, който претворява в дело идеите на Краля-слънце за величие и хармония, като композицията на парка трябва да утвърди философското му разбиране, че редът е красота.
.
Това допада на княз Фердиданд и той привлича най-добрия по това време френски дендролог Макс Ноймайер. За разлика от ренесансовите европейски градини парка на Евксиноград е изпълнен със светлина и е спазен и другия принцип: простотата и красота. Отделните елементи са свързани геометрично и съчетанието им изграждат с лекота връзката между митодология и природа. Ярък пример е бронзовата скулптура на Нептун и езерото с лилиите - сподели тя... И още
.
Френската градина на парка Евксиноград, снимка доц. Атанас Кънчев
.
Към Европейски паметник на градинското изкуство
Към Парк Евксиноград и Княз Фердинанд
Към Кинозалата на парк Евксиноград
Към Международния творчески проект Енциклопедия на българите
.
Страницата на Парк Евксиноград
подготви Николай Увалиев като част от виртуален музей "Варна - минало, настояще, бъдеще" и със стремеж българското културно-историческо наследство да бъде известно на всички българи у нас и по света.
.
.
По време на споменатата научна конференция "Градините на Фердинанд" внукът на княз Фердинанд - Симеон Сакскуборготски сподели следното: "Уважаваният от мен дядо от ранни години проявява интерес към естествените науки. През 1879 година заедно с брат си Август предприемат научна експедиция по…
ПродължиПубликувано на Февруари 13, 2015 в 12:30pm
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите