.История на медицината от древността до наши дни
.
Съвременният вид на Музея по история на медицината
.
За дейността на Музея по история на медицината във Варна журналистката Десислава Стоянова от Радио „Фокус” разговаря с уредника на музея Ивелина Димитрова
.
- Г-жо Димитрова, разкажете ни интересната история на Музея по история на медицината.
Ивелина Димитрова: Нашият музей е много различен по тематика. В него се проследява развитието на медицината от най-дълбока древност до наши дни, което го прави уникален и единствен на Балканския полуостров. Той се помещава в сградата на първата благотворителна болница в близки до нас земи. Средствата за построяването са дарени от варненеца Параскева Николау. В началото на XIX век той напуска Варна и се заселва в Одеса - Русия, където се занимава с търговия. В края на своя живот завещава на родния си град голяма сума сребърни рубли. Те се използват за строителство, издръжка на болните и заплати на персонала. Болницата приема първите си пациенти през 1869 г.
През годините сградата непрекъснато обслужва здравните нужди на варненското население. Била е холерен изолатор, военен лазарет, инфекциозна болница, градски родилен дом, станции за противобяс, бактериология, санетарна и ХЕИ.
.
След като през 70-те години на 20-ти век, тогавашното ХЕИ се мести и освобождава сградата, сред варненската медицинска общност съвсем естествено възниква идеята в нея да се създаде музей по история на медицината.През 1978 г. Идеята прераства в решениена ИК на ОНС – Варна. Националния институт за паметниците на културата прави реставрация на сградата и го предоставя за нуждите на създаващия се тогава музей по история на медицината.Сградата е обявена за паметник на културата от национално значение...
.
Мраморна плоча с надпис гласи: “Тази болница като дворец издигна Парашкева Варненец, син на Николая, от благочестие за обществото" . Било е в лето1869-то.
.
Към Музей единствен на Балканите
Към Международния творчески проект Библиотека Паметта на българиете
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите