.
Момент от откриването на ХХV издание на Международния балетен конкурс - Варна
Варненският международен балетен конкурс е създаден през 1964 година . Първото му издание се проведе от 2 до 13 юли в Летния театър в най-големият морски курорт на България. Той е първият професионален международен балетен конкурс в света.
.
Още с първото си издание конкурсът регистрира впечатляващ успех както като организация и художествени постижения.Конкурсът е принципно нов етап в развитието на международното сътрудничество в областта на балетното изкуство. Той започна с широк обмен с цел запазване и размножаване на класическия балет и художествени тенденции в съвременния танц и на първо място благородната грижа за откриване и насърчаване на балетните таланти в света.
Години по-късно по аналогия с този исторически балетен форум се организират балетни конкурси в Москва, Санкт Петербург, Перм, Казан и Ялта в Русия, Джаксън и Ню Йорк в САЩ, Осака и Нагоя в Япония, Париж, Лозана и Ulgat във Франция, в Хелзинки ,Будапеща, Люксембург, Киев, Шанхай и Прага, и т.н. В бързия растеж на тези събития, обаче, Варненският конкурс справедливо е наречен от английския балетен критик Джон Грегъри като заглавието на книгата му "Варненска балетна олимпиада". Тя е запазила не само предимство като основател ,но също така и привилегията да бъдат от най-висок престиж и популярност. В хода на 38 години неговите 20 издания са регистрирани най-голям брой състезатели - над 2000 танцьори от 35 страни... И още
.
Владимир Василиев - единствен носител на Голямата награда на световния балетен форум -и Екатерина Максимова при изпълнение на балета "Жизел"
.
Към Статут на Международния балетен конкурс - Варна
Към Анализ на акад. Юрий Григорович за Варненския балетен конкурс
Към Варна и 50-годишнина на Международен балетен конкурс
Към Легендарният Владимир Василиев ще отсъжда и насърчава младите балетисти
Към Кинозалата на Международен балетен конкурс
Към Наградите на ХХV Международен балетен конкурс
Към Международен творчески проект Енциклопедия на българите
.
Страницата на Международния балетен конкурс - Варна подготви Николай Увалиев като част от Виртуален музей "Култура Варна - минало, настояще и бъдеще" и е принос към кандидатурата на Варна за културна столица на Европа.
При подготовката на уеб страниците на Варненската балетна олимпиада е ползвана информация от офиалния сайт на конкурса и от Интернет
Публикувано на Март 4, 2014 в 7:00pm
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите