КРАТКА ИСТОРИЯ ХОРОВИЯ КОНКУРС
.
Варненският хоров конкурс е най-старата проява в родната история на хорово певческо изкуство. Началото е nоставено през 1975 година. Инициатор и създател бе проф. Марин Чонев – музикален педагог и хоров диригент. Престижният музикалнен форум е част от проекта "Варна – кандидат за европейска столица на културата 2019".
От 1982 г. конкурсът носи името на изтъкнатия български композитор и диригент проф.Георги Димитров – основател на съвременната българска хорова школа.
.
От 1989 г. Международният майски хоров конкурс е член на организационния комитет на Международния конкурс „Grand Prix Europe“, който се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Тур (Франция), Гориция (Италия), Варна (България) и Толоса (Испания).
Шесте горепосочени хорови конкурса са едни от най престижните в Европа и се ползват с авторитет благодарение на дългогодишните си традиции, добра организация и високо художествено-творческо ниво. Конкурсът се провежда на всеки две години, съгласно регламент, който се актуализира за всяко издание и се приема на Сесия на Общински съвет - Варна... И още
.
Снимката отразява откриването на престижния хоров форум през 2012 година
.
Към Най-старата проява на родното хорово изкуство
Към Статут на Международен майски хоров конкурс
Към Жури на Международен майски хоров конкурс
Към Участници на Международен майски хоров конкурс 2012
Към Варна - град на фестивалите
Към Международен творчески проект Енциклопедия на българите
.
Страницата на Международния майски хоров конкурс - Варна подготви Николай Увалиев като част от Виртуален музей "Култура Варна - минало, настояще и бъдеще" и е принос към кандидатурата на Варна за културна столица на Европа.
При подготовката на уеб страниците е ползвана информация от офиалния сайт на конкурса и от Интернет
Добавено от Международен хоров конкурс
Проф. Георги Димитров
.
XXХV МЕЖДУНАРОДЕН МАЙСКИ ХОРОВ КОНКУРС "ПРОФ. ГЕОРГИ ДИМИТРОВ"
.
15 - 18 май 2014 година…
Публикувано на Март 8, 2014 в 8:30pm
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите