.
Мозайка от голямата аристократична Villa Urbina в Марцианопол
.
ИМЕТО, ПИСМЕНИ ИЗВОРИ И ИСТОРИЧЕСКИ КАРТИ ОТ XVI-XIX ВЕК
.
Останките на древния Марцианопол лежат под основите на град Девня и носи името си от Marciana (в някои извори Marcia) - сестра на император Марк Улпий Траян (98-117)1. В надписи на преторианци, открити в Рим, градът носи и бащиното име на императора - Ulpia Marcianopolis.
-
След заселването на славяните и прабългарите в днешна Североизточна България през първите десетилетия на VII в. името на града изчезва от историческите извори, но в църковното деление то остава по традиция и днес. В ново време развалините край девненските извори стават известни чрез писмата на руския поет,“чиновник для особых порученiй”, Виктор Григориевич Тепляков, писани от България през 1829 г. по време на Руско-турската война от 1828-1829 г.
Писмените извори от старогръцки, римски, готски и византийски за Марцианопол са откъслечни, но показват града като важен военен, административен и християнски център. Марцианопол се среща в Певтингеровата карта и в Пътеводителя на император Антонин. Дексип предава, че градът бил обграден със стени със зъбери и че според местните жители бил наречен по името на сестрата на император Траян. Същото пише и Амиан Марцелин. Според Теофилакт Симоката селището, гледано от Константинопол, било разположено наляво от Одесос и се намира в провинция Долна Мизия, като е бил главен град... И още
.
Останки от Vila Urbana. Край тях е построен единственият у нас Музей на мозайките
.
Към Величието и падението на Марцианопол
Към Девненското монетно съкровище
Към Римските и ранновизантийски мозайки на Марцианопол
Към радостите и тревогите на археолога Александър Минчев
Към Международния творчески проект Енциклопедия на българите
.
Страницата на древния римски град Марцианопол
подготви Николай Увалиев в стремеж българското куртурно-историческо наследство да бъде известно на всички българи по света.
Мозайка "Медузата Горгона" от гръцката митология
.
Ценните антични образци са съхранени в Музея на мозайките в Девня (Марцианопол Marcianopolis)…
ПродължиПубликувано на Януари 28, 2015 в 4:55pm
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите