Елизабет Мазев е известна френска актриса. Родена е през 1967 година в Южна Франция в семейството на българи, които не изтърпяват режима в най-вярната сателитна страна на Съветския съюз, избягват в Алжир, а оттам във Франция. Омъжена е за известния театрален режисьор Оливие Пи, директор на Театър „Одеон”, а от 2013 година и артистичен директор на престижния театрален фестивал в Авиньон.
.
Навярно още с качването си на сцената изпитва желание да изговори своята лична истина, защото през 1989 пише автобиографичната монодрама „Баща ми, който действаше на кулинарни и други периоди”, първия от поредицата и драматургични текстове, където играе буквално себе си. Разказът за емигранта, опитал се да посее своята малка България както в двора си, така и в сърцето на дъщеря си, е израз на вечния проблем за приемствеността и себепознанието. Спектакълът се основава на монологичността, предопределена от атмосферата на семейството й емигриранти.
.
„Премеждията на една чужденка с български корени” е друг моноспектакъл на Елизабет Мазев, режисьор Франсоа Берьор, който се радва на голям успех в Париж. В тази своя нова автобиографична творба актрисата изследва двойната си принадлежност. Коя всъщност е страната на Елизабет Мазев? Франция, България? Или театърът?... И още
.
Плакат за моноспектакъла „Премеждията на една чужденка с български корени”
.
Към Премеждията на една чужденка с български корени
Към "Pas de deux" (па-де-дьо, танц за двама)
Към Международния творчески проект Енциклопедия на българите
.
Страницата на Елизабет Мазев подготви Николай Увалиев в знак на уважение към талантливата френска актриса и драматург, която има неудържимото желание да разкрие българските си корени.
.
СЪБИТИЕТО
Френският институт и Алианс Франсез, с подкрепата на много партньори, представят за пръв път в България известната френска актриса Елизабет Мазев. Нейният автобиографичен спектакъл „Премеждията на една чужденка с български корени” гостува на XX издание на Международния франкофонски фестивал…
ПродължиПубликувано на Април 18, 2013 в 6:13am
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите