Известни учени твърдят: България е земята на най-древната цивилизация
.

Варненското халколитно съкровище - гроб № 43 на предполагаемия вожд или жрец на хора с висока култура. В некропола са открити много златни предмети с тегло над 6 кгр. Датировката е преди 7000 години.
.
.
Американската, френската и японската науки отбелязаха, че най-древната цивилизация в Европа и света е процъфтяла на територията на България и част от Балканите от 6200 г. до 4500 г пр.н.е. Твърденията се основават на изложбата “Изгубеният свят на Стара Европа” в Ню Йорк, изследване на проф. Дейвид Антони, антропологът Мишел Луи Сефериад, археологът принц Микаса, археологът Уйлиам Райън, проф. Петко Димитров от Института по океанология към БАН, проф. Христо Смоленов - математик, проф. Йордан Йорданов- антрополог и книгата на изследователя Харалд Харман „Загадките на Дунавската цивилизация”
.
В коментара си за изложбата в Ню Йорк „Изгубеният свят на Стара Европа", The New York Times пише, че дълго преди разцвета на Гърция и Рим, дори много по-рано от възникването на първите градове в Месопотaмия и Египет, в долното течение на Дунава и Предбалкана е живял народ, изпреварил своето време в търговията, изкуството и техниката.Неочакван фурор предизвика в Ню Йорк изложбата “Изгубеният свят на Стара Европа”. В последните дни на 2009 г. много американски специализирани издания, а и ежедневници отбелязаха, че в периода на своя разцвет цивилизацията „Стара Европа“ е била едно от най-развитите места на света. Пишат още, че през 1972 г. край Варна е открит Варненският некропол и неговото халколитно съкровище, което налага промени в историята на древните народи.Също така и комплексът в Дуранкулак, който е основно неолитно селище със своите 1 200 гроба, които съдържат ценни сведения праисторията на Югоизточна Европа. Обитателите на Северозападното Черноморие са били високо развита общност, чиито традиции са навлезли в културното наследство на тракийската етнокултурна общност и по-късните древногръцки цивилизации, най-старата от които около 2700–1120 пр. Хр. е Микенската цивилизация. Дъглас Бейли от Университета в Сан Франциско пише в каталога на изложбата "Изгубеният свят на Стара Европа“ следното: "Способността да създават, използват и разбират символичните предмети, определя хората с висока култура . Тази способност обединява нас съвременните хора с хората от неолита и художниците от палеолита".Свидетелство за това са експонатите - златни, медни и керамични образци като гривни, статуетки и съдове, които по думите на Мишел Луи Сефериад, антрополог от Националния център за научни изследвания във Франция, са обгърнати с древни мистерии, култове и митове. Пак по българските земи са открити и НАЙ-СТАРИТЕ ПИСМЕНИ ЗНАЦИ В СВЕТА... И още .
.
Антропологична възстановка на вожда - жрец от гроб № 43 на Варненското халколитно съкровище
.
.
Страницата на сайта на древна "Култура Варна"
подготви Николай Увалиев като част от Виртуален музей "Култура Варна - минало, настояще и бъдеще" и е принос към кандидатурата на Варна за културна столица на Европа. Ползвана е информация от официалните сайтове на включените обекти от Интернет.
Стена за коментари
Трябва да сте член на Паметта на българите, за да добавяте коментари!
Включи се в Паметта на българите